Skriv ut

Trippelseger till Mjölby i LP11 vid Göta Kanal Masters

Skriven av Gamlingen on .

I klassen LP11 blev det tre Mjölbyskyttar i topp vid helgens tävlingar i Töreboda. Vi var tio skyttar och nästan lika många supportrar som åkte till Västergötland för att delta i Göta Kanal Masters, en tävling som skjuts på elektroniska tavlor och tyvärr var det lite problem med dessa vilket för en av våra skyttar betydde att tävlingen inte kunde fullföljas. Förutom våra killar, Edvin, Erik och Olle i LP 11 gjorde Malin en bra prestation i LP15F vilket gav en andraplats. Kim sköt nytt personligt rekord och har gjort stora framsteg under hösten. Sofia som numera bor i Töreboda men fortfarande skjuter för Mjölby fanns givetvis på plats och hjälpte till med arrangemanget och hon hjälpte Leif med coachningen av våra ungdomar. Alla ungdomar från Mjölby sköt mycket bra resultat, det var bara gamlingen som inte presterade som han borde.    icon Resultat ( 2011-10-26 08:25:49)