Skriv ut

Mjölbyungdomarna sköt bra på hemmaplan

Skriven av Roger Johansson on .

Vid dagens luftpistoltävling sköt flera av våra ungdomar bra resultat, några gjorde även sin tävlingsdebut  och alla skötte sig utmärkt. Vi hade nästan 40 st föranmälda fördelade på sex skjutlag från nio på morgonen till fem på kvällen, tyvärr var många sjuka så det blev lite över trettio starter till slut. Ett stort tack till de som hjälpte till under dagen, Leif som hjälpte våra ungdomar i skjuthallen. Liselotte, Alexander och Göran som hjälpte till med sekretariatet och Lennart som höll serveringen öppen hela dagen. Det är två resultatlistor, en för kvaltävlingen till Svenska UngdomsCupens Riksfinal samt en för Östgöta Cup.

Läs vad det skrivs om vårat arrangemang: http://iof3.idrottonline.se/SvenskaSkyttesportforbundet/Borjaskjuta/Hitta-ditt-distrikt/OstergotlandsSkyttesportforbund/Nyheter/Egnanyheter/Ostgotacup2iluftpistoliMjolby/

icon Resultat ( 2011-11-13 23:27:46)icon Resultat ( 2011-11-13 23:30:04)