Skriv ut

Framgångar för Mjölbyungdomar vid Göta Kanal Masters

Skriven av Roger Johansson on .

Våra ungdomar sköt mycket bra under den första dagen av tävlingen Göta Kanal Masters i Töreboda. Vi är totalt tolv skyttar och fem föräldrar som är i Töreboda under helgen. idag fick vi med oss ett antal klassvinster och även lagvinster. I LP13 hade Mjölby sex skyttar bland de sju främsta och vi fick bland annat följa en mycket spännande kamp mellan Simon och Edvin som på banorna bredvid varandra sköt på absolut toppnivå, fram till skott 32 av 40 var det helt jämnt, sedan fick Edvin några snöpliga 9,9 medan Simon fortsatte att mata in tior och slutade på 395 p mot Edvins 392 p. både resultaten är i absolut svensk toppklass. Att sitta på läktaren och följa skjutningen med resultatvisning på storbild är riktigt kul. Alla våra skyttar sköt mycket bra resultat. Ninni satte personbästa, det gjorde även Pontus och Kim.

Även söndagens tävling gav fina Mjölby framgångar, ett flertal klassvinster och ytterligare ett toppresultat av Simon, 393 p. Vi fick kommentarer från de norska klubbarna som var på plats att våra ungdomar presterade mycket bra och en inledande diskussion startade om ett eventuellt träningsläger tillsammans i Oslo framåt våren.

 

Man kan följa tävlingarna live via denna länk, våra ungdomar skjuter 13:30 på söndagen, undertecknad skjuter 10:00

 icon Resultat ( 2013-11-19 15:59:32)

http://webstina.ballou.se/~jonnyfritzson/GKM1.html