Skriv ut

Stora framgångar för Mjölby PK´s ungdomar i helgen

Skriven av Roger Johansson on .

Våra ungdomar presterade otroligt bra under helgen i Töreboda och Mjölby blev den mest framgångsrika klubben av alla. Alla sköt mycket bra båda dagarna och detta gav ett stort antal pallplatser. Flera personliga rekord vid tävling noterades från våra skyttar. Ett mycket speciellt tillfälle var under söndagen när skyttarna i LP11 sköt, Linnea hade kvalat in som Sverige etta i klassen och satt på bana ett. Hon sköt mycket bra och i ett intränat lungt tempo, när alla andra skjutit klart satt hon helt själv och sköt tia efter tia. När hon skjutit sista skottet applåderade hela läktaren åt hennes fantastiska 394 poäng och inte blev det sämre av att Arvid kom på andra plats. I LP13 lyckades Tuva knipa en bronsmedalj och i LP15 dominerade Mjölby med Erik på första och Rasmus på andra plats. Detta är bara ett axplock av vad våra ungdomar presterade, alla skötte sig kanonbra och stämningen i truppen var på topp hela helgen.

Mjölby PK fick pris för att vi var andra största klubb på tävlingen.

Stort tack till alla ledare och föräldrar som hjälpte till under helgen !  

Preliminär resultatlista

icon Resultat ( 2016-03-20 20:42:49)

 Se artikel i östgötatidningen

http://ostgota.lokaltidningen.se/nya-framgangar-for-mjolbys-skyttar-/20160322/artikler/703309983/2002